Influencer pazarlama, markaların yüksek yatırım getirisi elde ettiği dünya genelinde 13,8 milyar dolarlık bir endüstri haline geldi . Geleneksel yöntemlere kıyasla pazarlama hedeflerine düşük maliyetle ulaşmak için giderek daha fazla marka bu stratejiyi benimsiyor. Ancak, influencer’ların ne kadar ücret aldığını hep bir merak konusu oluşturuyor. Ancak bu durum çok çeşitli faktörlere bağlı, o yüzden biraz daha inceleyelim. 

İlk düşünceniz şüphesiz influencer oranlarının takipçi sayılarına göre belirleneceğini varsaymak olurdu, bu varsayım doğru kabul edilebilir. Mesele şu ki, influencer pazarlama endüstrisinin ne kadar kapsamlı hale geldiği ile birlikte, hesaba katılması gereken bundan daha fazla faktör var. 

 Takipçi sayıları

İnfluencer pazarlamaya aşinaysanız, takipçi sayısının bir influencer profilinin en önemli unsuru olmadığının farkındasınızdır. Ve aslında, katılım oranları bir kampanyanın başarısı için çok daha iyi bir belirleyici olacaktır.

Bununla birlikte, bir influencernin sahip olduğu takipçi sayısı, talep ettikleri fiyatta kesinlikle bir fark yaratacaktır. Sektörde, her bir influencer grup için neler beklenebileceği konusunda oldukça genel bir fikir birliği var. Takipçi sayılarına göre influencer oranları genellikle şöyle görünür:  

İnfluenstage’ye göre bir Instagram gönderisinin influencer’lar tarafından ortalama ücreti:

Nano influencer’lar (1K-10K):    300-1.000TL

Mikro influencer’lar (10K-100K):   1.000-3.000TL

Orta influencer’lar (100 bin – 500 bin):   3.000 – 15.000 TL

Makro influencer’lar (500 bin-1 milyon):     15.000-50.000 TL

Mega influencer’lar (1 milyon+):             50.000TL+

Takipçi sayıları denilince tabi ki ilk dikkat etmeniz gereken şey bütçenizdir. Bir makro veya mega, influencer grubu bütçeniz kapsıyorsa, kampanyanız için etkili olacaklarını garanti etmez. Hedefinizin marka bilinirliği açısından maksimum erişim mi yoksa gerçek dönüşümler için mi olduğunu düşünmelisiniz.

Sosyal medya kanalları

Pazarlamayı seçtiğiniz sosyal medya platformu önemli bir husus olacaktır. Sadece maliyet açısından değil, örneğin hedef demografiniz hakkında düşünmelisiniz.  Z kuşağı kitlesine ulaşmak istediğinizi varsayalım, o zaman belki de instagram ve TikTok en iyi alternatifi oluşturabilir. Ancak, influencer oranlarının platformlar arasında değiştiğini unutmamanız gerekiyor.

Genel olarak Instagram, influencer pazarlama için en verimli platform olarak bilinir. Hemen hemen her tür kitleye erişebilirsiniz ve takipcilere fotoğraf veya video gibi farklı medya formatları aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Ancak farklı bir kanal markanıza daha uygun olabilir. Örneğin Twitch, bu sektördeki oyun influencerları ve markaların kullandığı bir platformu oluşturmakta.  markanızın hedeflediği kişiler bunlarsa, Twitch influencerları ile calısmanız gerekir.

 Instagram:

Instagram, fiyatlandırma açısından size büyük bir esnekliği sağlar. Bir IGTV videosuna veya Canlı yayına kıyasla size daha az maliyet sunacaktır. İnstagram influencer’ları uzun vadeli bir anlaşmada veya bir kampanya boyunca çalışmak, bütçenizin izin verdiği ölçüde size farklı medya türlerine dalma fırsatı verecektir. 

   Youtube:

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, youtuber’lar biraz daha geri konumdalar.  Instagram’da bulunabilecekten daha uzun video oluşturmak, önemli ölçüde daha fazla zaman, çaba ve kaynak gerektiriyor. Ancak bu grubu avantajı. Video içeriği, izleyiciler için daha özgün görünebilir ve daha sadık ve güvenilir müşterilere yol açabilir.

YouTube influencer’lari, abonelerine veya görüntüleme sayılarına göre ücret alır. Sektörde yaygın olan fiyat Aralığı 1000 görüntüleme başına 500TL-1000TL  aralığını görebilirsiniz.  

Twitch:

Oyun söz konusu olduğunda, Twitch, başvurulması gereken sosyal medya platform olmakta. Twitch yayıncıları, oyun uzmanlıklarında oldukça itibarlı olabilirler ve bu alanda hedeflenmiş bir niş kitlesi bulunur.

En iyi 10 Twitch yayıncısı yılda 20 milyon TL ‘den fazla kazanıyor. Yayıncılar, bağlı kuruluş bağlantıları, marka sponsorlukları, mal satma ve turnuvalar kazanma gibi çeşitli yollarla bu paraları kazanıyor. 

Bir Twitch yayıncısının tahmini kazançları söyle hesaplanır. Örneğin, videolarında günde 20.000 görüntüleme elde eden bir yayıncı için, medya başına 150 ile 500 lira arasında ücret alıyor ve ayda 10.000 ile 20.000 tl arasında kazanıyor. 

TikTok:

TikTok, geçen tüm yıl boyunca hype oldu ve influencer’lar  bu platformda para kazanma fırsatını keşfetti. Uygulama, TikTokers’ın videolarından minimum 100.000 görüntüleme ile para kazanmasının bir yolu olarak İçerik Oluşturucu Fonu’nu başlattı. Bununla birlikte, birçok TikTok yaratıcısı , herhangi bir fatura ödemek için çok az olan fon aracılığıyla ödenen miktar hakkında bilgi yayınladı. Bu nedenle, bu influencer’lar, bunun yerine para kazanmak için marka işbirliklerine yöneliyorlar. 

Diğer tüm uygulamalarda olduğu gibi, TikTok’taki influencer’lar, yalnızca takipçi sayılarına göre değil, aynı zamanda devreye giren diğer faktörlerin yanı sıra katılım oranlarına göre de bir miktar ücret alıyor. Örneğin, sponsorluğun uzunluğu, istenen video sayısı ve gerekli içerik türü. 

EnglishРусскийTürkçe