Yılardır elde ettiğimiz deneyimlerimize göre, sosyal medya fenomenleriyle iletişim kurmanın ve onlarla pazarlık etmenin bir influencer pazarlama kampanyası yürütmenin en zor kısımlarından biri olduğunu söyleyebiliz. Fiyatlar, zaman çizelgeleri ve sözleşmeler bu aşamada devreye girer ve birçok soru ortaya çıkabilir.

Bir influencer’a ne kadar ödemelisinizİşbirliğiniz hangi yasal konuları içeriyor olabilirBir sözleşmeye mi ihtiyacınız var ? Eğer  var ise hangi konuları kapsamalıdır? 

Bugün, bu soruyu ele aldık. influencer pazarlama sözleşmeleri hakkında bilmeniz gerekenleri sıralayalım. Kampanyanızda oluşturduğunuz influencer sözleşmeleri için temel olarak kullanmak üzere ücretsiz kullanabilirsiniz

Bir marka olarak, ne zaman bir influencer sözleşmesine ihtiyacım var?

Bir sözleşme yapmak her zaman gerekli olmayabilir ve nano ve mikro etkileyicilerle çalışırken sözleşme yapmak her zaman mantıklı olmayabilir.  İşbirliğiniz yalnızca ücretsiz ürünlere dayanıyorsa bir sözleşmeye ihtiyacınız yok .Firma  influencer’a ürünü gönderebilir ve ürünü aldıklarına dair bir tür onay talep edilebilir. 

Buradaki istisna, onlara çok değerli bir ürün gönderiyor olmanızdır. influencer bir kişiye bir otomobil, motosiklet veya güzel bir mücevherler hediye ettiğinizi hayal edin. Bu ürünler büyük meblağlar değerinde olduğundan, işbirliği koşulları konusunda resmi bir anlaşmaya sahip olmak isteyeceksiniz.

Nano ve mikro influencer ile çalışıyorsanız muhtemelen bir sözleşmeye ihtiyacınız yok .  İşin içine para girdiğinde, ücretler minimum olacaktır.  Ayrıntıları daha az resmi bir şekilde, örneğin e-postayla kesinleştirebilirsiniz. 

Bununla birlikte, ödemeleri içeren anlaşmalar için bir sözleşme imzalama konusunda daha rahatsanız, elbette bunu yapın. Şirket protokolünüz de bunu gerektirebilir, emin değilseniz bir sözleşme gerekip gerekmediğini kontrol etmek için uygun kişilerle görüşün.

Yüksek takipcili kişilerle çalışıyorsanız

…bir sözleşmeye ihtiyacınız olacak. İnfluencer’lar mikro aşamayı geçtikten sonra profesyonelleşmeye başlarlar. Bu, daha yüksek ücretler ve sağladıkları hizmetlere daha resmi bir yaklaşım içeren daha büyük işbirlikleri anlamına gelir.

Marka olarak burada da sözleşme isteyebilirsiniz. İnfluencer’a ödeyeceğiniz para hatırı sayılır miktarda olacaktır, bu nedenle bir şeyler ters giderse işleri kanun önünde aramak gerekecektir.

Influencer sözleşmesine neleri dahil etmeliyim?

Hizmetlerin sağlanması için standart sözleşme koşullarına (gizlilik, verilerin korunması vb. düşünün) ek olarak, etkileyicilerin kampanyanız için oluşturduğu içerik için sahip olduğunuz gereksinimlerin ana hatlarını belirtmek isteyeceksiniz.

 • Yayınların sayısı ve türleri _
 • Yayın son tarihleri
 • Bunları yayınlamak için kulanaılacak sosyal ağ veya ağlar
 • Gönderilerin influencer profilinde kaldığı süre
 •  İnfluencer’ın katılmalarını istediğiniz herhangi bir etkinlik
 • İnfluencer’ın kullanmalarını istediğiniz belirli hashtag’ler

Bu şablonu, kampanyalarınız için oluşturduğunuz sözleşmeler için temel olarak indirip kullanmak isteyebilirsiniz. Lütfen bunun sadece bir örnek olduğunu,  her şeyi kapsamadığını ve yasal tavsiye niteliğinde olmadığını unutmayın.

Hiçbir kampanya birbirinin aynısı değildir. Bu nedenle, ülkenizdeki mevcut yasa ve yönetmeliklerle konuşabilecek bir uzmanla herhangi bir influencer sözleşmesini gözden geçirmeniz gerekecektir. 

Bu etkileyici sözleşme şablonu nasıl kullanılır?

Influencer sözleşme şablonunun neler içerdiğine dair kısa bir özet:

 • Sözleşmenin Tarafları
 • Hizmet sunumunun açıklaması 
 • Tazminat
 • Reklamları ifşa etme sorumluluğu
 • Gizlilik
 • Fikri mülkiyet ve veri koruması

Sözleşmeler, influencer pazarlama kampanyalarının sorunsuz çalışmasını sağlamada önemli bir parça olabilir. Bilgilerinizi düzenlemeyi ve herhangi biri kalemi kağıda dökmeden önce gereksinimlerinizi açıkça belirtmeyi unutmayın. İyi şanlar!

EnglishРусскийTürkçe